Dnešní datum: 15. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:
Cestování >> Má vlastenec cestovat po světě?

Cestování

* Má vlastenec cestovat po světě?

Vydáno dne 01. 11. 2000

Protože se domnívám,ze takto položená otázka v sobe obsahuje i další, možná ještě důležitější dotaz :"Posiluje cestování po světě rozvoj vlasteneckého cítění?", pokládám za nutné nejprve charakterizovat své chápání vlastenectví jako takového.

Mám zato, že je to v prvé řade cit (obdobný jako láska), jenž je do určité (u každého člověka individuální) míry podpořen poznáním a zkušenostmi. Významnou roli pak dle mého zaujímá vztah k národní kultuře a tradicím. Sám se za vlastence povazuji, přičemž nejsem přesvědčen o tom, ze Čechy jsou z geografického hlediska nejhezčí země světa obývaná těmi po všech stránkách nejlepšími lidmi - mírumilovnými, dobrosrdečnými, moudrými a pravdomluvnými. Chápu, že se mnohých tvrzením, že jsou ve světě země a území, z čistě estetického hlediska hezčí než česká kotlina, obývaná pracovitějšími a při kontaktu příjemnějšími a vlídnějšími lidmi než jsou mí krajané, dotknu a že to mnozí vidí jinak. Jsou dokonce i tací,kteří odmítají cestování po světě s odůvodněním, že dokud se člověk důkladně neseznámí se všemi krásami země své, neměl by jezdit obdivovat jiné. To by ale do ciziny za poznáním vyjížděli však pouze lidé starší, nemluvě o faktické nemožnosti tuzemského pobytu u moře či ve velehorách. Nemohu si pomoci. - na vlastní oči jsem viděl Bajkal, Death Valley i Grand Canyon, nádherná jezera s průzračnou vodou v Polsku, severní Itálii,Rakousku i Chorvatsku a při cestách se setkal s lidmi velice přívětivými a dobrosrdečnými - zejména v USA, Rusku, Itálii a na Kavkaze.Avšak pozor, vždy při delším pobytu v cizině jsem pociťoval velice intenzívní stesk po domově. Ne pouze touhu opět vidět svou rodinu a přátele, ale téměř slzy dojetí a fyzický pocit radosti ve mne vyvolával při návratu pohled na mnohdy začouzený (dříve) Děčín , či poslech českých zpráv a hudby,byť mnohdy takové,kterou bych za normálních okolností ihned vypnul.

Mám-li tedy vše výše vyřčené shrnout a odpovědět na položenou otázku, jsem toho mínění, ze jakkoliv je vliv cestování po světě na úroveň vlasteneckého cítění u každého člověka rozdílný, celkově poznávaní jiných zemí a odlišných kultur posiluje vlastenecké uvědomění.Zejména pak při setkávání s krajany v cizině, jejichž touha po vlasti má mnohdy snad až podobu abstinenčního syndromu, si člověk uvědomí hodnotu takových pojmu jako vlast, národ, domov a česká kultura. Takže přátelé, nebojme se cestování a je-li možnost - vzhůru do světa !


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Miroslav Červenka | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.