Dnešní datum: 18. 03. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:

Počet zobrazených článků: 4 (z celkem 619 nalezených)

Uvahy

* Krev a půda

Vydáno dne 01. 01. 1999

Je zřejmé, že národ není jen společenstvím krve - tedy původu a příbuznosti, ale také půdy - společného prostorového, státního, kulturního, dějinného a politického vývoje. (Dobrým příkladem jsou Srbové a Chorvati, kteří jsou si rasově - tedy krví - velmi blízcí, avšak kultura, náboženství a dějiny je od sebe ostře oddělují.) Obě tyto složky se podílejí na formování národa a nelze je od sebe oddělit, aniž bychom zničili národ. Společenství krve lze zničit těžko - snad jen vyvražděním národa. Jiné je to s půdou - životní území národa lze hospodářsky, kulturně či fakticky kolonisovat, domácí obyvatelstvo lze i vystěhovat. Dějiny nám nabízejí dostatek příkladů. O katastrofálních dopadech na národ nemůže být pochyb; kolikrát došlo i k zániku národních kmenů.

Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Uvahy

* Protinázor

Vydáno dne 01. 12. 1998

Vyšlo v Národní myšlence v prosinci 1998


Tak jako v minulém čísle si dovoluji zatěžovat pozornost čtenářů Národní myšlenky článkem, jehož jediným cílem je vyjádřit nesouhlas s jiným článkem uveřejněným v našem časopise. Možná je to nezvyklé a zarážející, snad tak ale budou zajímavým způsobem popsány různé světonázory a pohledy na skutečnost, které panují nejen v kolektivu autorů Národní myšlenky.

Tentokrát se poměrně zásadní spor rozhořel okolo článku Jen my sami. Je zde zcela správně kritizována politika a levicí propagovaná morálka, která vedla k mnoha porážkám a současnému kritickému ohrožení našeho českého národa.


Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Uvahy

* O kopané trochu jinak

Vydáno dne 01. 12. 1998

Vyšlo v Národní myšlence v prosinci 1998


Dovolte, abych několika slovy vzpomněl na letošní mistrovství světa ve fotbale ve Francii. Chorvaté vybojovali historické třetí místo. Bez nadsázky se o nich dozvěděl celý svět. Ač se to může zdát směšné, jistě to pozitivně ovlivnilo také politické a hospodářské zájmy jejich státu. Ovšem fanoušci slavili prostě proto, že vyhráli. Ale Lidové noviny, tento strážce demokracie a liberalismu, vidí vše jinak. Vždyť fanoušci mávali národními vlajkami, kde je na trikoloře chorvatský historický znak (červenobílá šachovnice). Nepoužíval jej snad i Pavelič? A nezapomínejme, že v Chorvatsku se platí kunou a tu přece rovněž zavedli ustašovci! Podtrženo, sečteno: Chorvaté jsou odporní agresivní fašističtí nacionalisté! Pozor! Chorvatskému velvyslanci v Praze to ovšem nedalo. K jeho cti budiž řečeno, že je velmi diplomatický a nepřipomněl nám prostřednictvím své reakce v Lidových novinách naše fašistické záchvěvy po návratu našeho mužstva z Eura 96, nebo zlatých hochů" z Nagana 98. Pouze uvedl na pravou míru historii státního znaku a měny ve své zemi.


Celý článek | Autor: Jan Maloušek | Infomail | Tiskni

Uvahy

* O národní hrdosti

Vydáno dne 01. 12. 1998

Vyšlo v Národní myšlence v prosinci 1998


Již hodně času uplynulo od napsání tohoto článku, již hodně vody ve Vltavě proteklo od památného dne 22. 2. 1998, kdy jsme ve finále olympijského turnaje v hokeji porazili Rusko 1:0 Nadšení lidí v celé republice neznalo mezí. Všichni byli namačkáni již od brzkých ranních hodin v restauracích či na náměstích u velkoplošných obrazovek, anebo také u úplně malých televizorů. A všude se slavilo. Byla to krása, nádhera. Všude plno českých vlajek, radosti, soudržnosti.


Celý článek | Autor: Tomáš Ehrlich | Infomail | Tiskni

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.