Dnešní datum: 19. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Odkazy  


Právě vyšlo
NM50

Kontakty
Národní myšlenka

Sobotecká 7
100 00 Praha 10

e-mail: redakce@narmyslenka.cz

Cesta k článku:

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 66 nalezených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-66 |
Reportáže

* Operace Anthropoid - odhalení památníku

Vydáno dne 29. 05. 2009

Pomník Dne 27. 5. 2009 začal na minutu přesně ve stejný čas, kdy před šedesáti sedmi lety Jozef Gabčík s Janem Kubišem provedli atentát na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, tedy v 10:35 ceremoniál k odhalení památníku operaci Anthropoid. Po úvodních proslovech, kdy byly připomenuty okamžiky, které vedly k uskutečnění operace a její následný ohlas ve světě a následky byl v 10:50 slavnostně památník odhalen za potlesku zhruba 400 lidí.

Památník stojí zhruba na místě, kde k atentátu došlo, v takzvané Heydrichově zatáčce v pražských Kobylisích. Samotný pomník je dílem výtvarníků Davida Moješčíka, Michala Šmerala, Miroslavy Tůmové a Jiřího Gulbise, kteří vyhráli soutěž o nejvhodnější návrh pomníku Operaci Anthropoid, jež vyhlásila Městská část Prahy 8. Podstavec památníku má trojúhelníkový tvar klínu české resp. československé vlajky a je deset metrů vysoký. Tři postavy, které stojí na jeho hraně v téměř sebevražedném postoji, což odpovídá vykonanému činu, představují dva československé vojáky a jednoho civilistu, člena domácího odboje, neboť úspěch operace záležel i na domácím odboji. Postavy stojí na zrezivělém podstavci - státním symbolu, který se snaží bránit. Jejich tváře nemají detaily, aby se poukázalo na tendenci zapomínat na hrdiny. Samotnou operaci Anthropoid pak připomíná pozice postav, který vychází ze známé kresby člověka Leonarda di Vinciho.

Němci v den 1. výročí smrti R. Heydricha odhalili u místa atentátu pomník. Nám trvalo plných 67 let, než jsme odhalili památník lidem, kteří se podíleli na nejdůležitějším odbojovém činu české historie. I to o čemsi vypovídá. Na druhou stranu se říká lépe pozdě, než nikdy. Tímto bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na tom, že dnes došlo ke slavnostnímu odhalení památníku.


Link | Autor: Martin Kadlečík | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Jak jsme podpořili umělce na Hradčanech

Vydáno dne 27. 05. 2009

Na Hradě Radostná nálada se mne zmocnila hned, jak jsem se dozvěděl, že mí oblíbení umělci a význační lidé kulturního a společenského života chystají další veřejný protest proti chování prezidenta Klause. Myslím, že názory, postoje a chování osobností, které byly pod oznámením o akci na pražských Hradčanech ve čtvrtek 21. května 2009 uvedeny, by měly být politickou i ekonomickou reprezentací naší země mnohem více brány v potaz a nejlépe bychom se jimi měli rovnou řídit. U umělců jako paní Holubová, pan Kocáb, pan Neff, pan David Černý a další máme totiž na rozdíl od politiků jasnou záruku jejich nezkorumpovanosti a čestnosti. Navíc jsou tito umělci zárukou vysoké kulturní úrovně svých vystoupení a estetické duševní obohacení nabízejí zdarma nejen účastníkům takových vystoupení, ale právě i politikům, ke kterým jsou nezištně směrovány. Škoda, že již není naším prezidentem Václav Havel, který si své poradce volil právě z těchto kruhů a rád jim naslouchal! Když se ozval kamarád s nápadem jít toto vystoupení umělců osobně a aktivně podpořit, nadšeně jsem souhlasil s možností veřejně se ztotožnit s jejich názory. Jen pomyslete, kdy jindy se Vám podaří stát v jednom šiku s tak moudrými a slavnými lidmi a bojovat za dobrou věc.

Celý článek | Autor: Jiří Hojer | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Slivice 2009 - rekonstrukce bitvy z roku 1945 + bohatá fotodokumentace

Vydáno dne 13. 05. 2009

US Army V sobotu 9. května 2009 se u Slivice odehrála rekonstrukce bitvy, která tu proběhla 11. a 12. května roku 1945. Samotná akce začala již v dopoledních hodinách, kdy si návštěvníci mohli zblízka prohlédnout výzbroj a výstroj jednotlivých armád, které se tehdy u Slivice střetly. Kromě techniky z období 2. světové války zde byla i výstava techniky soudobé, výzbroje a výstroje AČR - 13. dělostřelecké brigády Jince, Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a dalších.

V dopoledních hodinách došlo ke zranění jednoho z účastníků rekonstrukce. Muž chtěl na volném prostranství odpálit nálož určenou do tanku. Trhavina ale explodovala dříve, než muž předpokládal, a výbuch mu amputoval jednu ruku v zápěstí, u druhé ho připravil o prsty a způsobil mu i otevřená poranění břicha. Před příjezdem rychlé záchranné služby z Příbrami byla muži poskytnuta první pomoc. Na místo později přiletěl vrtulník, který zraněného přepravil do motolské nemocnice v Praze.


Celý článek | Autor: Martin Kadlečík | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Bojová ukázka z Druhé světové války ve Volyni + fotoreportáž

Vydáno dne 05. 05. 2009

US Army V sobotu 2. května 2009 se u příležitosti osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a oslav konce Druhé světové války v Evropě odehrála historická bojová ukázka v jedné z ulic města Volyně. Samotná bitva trvala přibližně čtvrthodinu a poté se vojáci a i někteří diváci přesunuly na nedaleké koupaliště, kde byl postaven dobový americký vojenský tábor a bylo si zde možné prohlédnout vojenskou techniku z období Druhé světové války jak německé, tak především americké armády.

Historickou bojovou ukázku připravili členové klubu 26. pěší divize (klub sdružuje zájemce o podíl americké armády při osvobozování jihozápadních Čech v roce 1945), jehož náplní je připomínat období konce Druhé světové války a osvobození jihozápadních Čech v roce 1945 jako období radosti z nově získané svobody, ale i období, kterému předcházely krvavé boje a po kterém následovala neméně tragická léta. Klub se snaží připomínat historii takovou, jaká opravdu byla. A to ať již propracovanými scénáři bojových ukázek, prezentováním originální techniky, plně funkčním vojenským táborem, dobovými uniformami, výstrojí, výzbrojí a dalšími drobnostmi.


Celý článek | Autor: Martin Kadlečík | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rozhovor s Erikem Sedláčkem osvobozeným v kauze časopisu Poslední generace

Vydáno dne 30. 04. 2009

I will be... Níže publikovaný rozhovor vznikl 20. dubna 2009. O den později byl publikován na mém blogu, na kterém vydržel zhruba den a půl a pak bylo administrátory (čti cenzory) blogu rozhodnuto o jeho smazání. Komu vadil rozhovor s Erikem Sedláčkem natolik, že dal příkaz k jeho odstranění, se asi nikdy nedozvím. Oficiální záminka cenzorů ke smazání rozhovoru byla, že rozhovor je v rozporu s kodexem blogera iDNES.cz a to konkrétně s bodem, kde je uvedeno: „Bloger nesmí propagovat ani vyjadřovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost vůči jednotlivcům či skupinám osob, obzvlášť pak vůči menšinám…“ Tento kodex byl údajně porušen odpovědí na 7. otázku, kde Erik Sedláček v jedné větě shrnuje knihu od D. Duke Moje probuzení. Konkrétně se jedná o větu: „Duke v této knize boří všechny mýty o tzv. „rovnosti ras“ a mistrně odhaluje židovskou nadvládu nad západními národy.“ Zde stojí jistě za upozornění, že vydání této knihy podle Policie ČR není trestným činem.

Když jsem si četl mail, ve kterém mi je sděleno, že rozhovor byl smazán, vybavila se mi skladba od Karla Kryla Veličenstvo kat. V této skladbě Karel Kryl zpívá: „Byl hrozný tento stát / když musel si se dívat / jak zakázali psát / a zakázali zpívat.“ Je tragédií této země, že i dnes jsou písně Karla Kryla stále aktuální a nešvary minulého režimu, na které ve svých písní upozorňoval, jsou tu stále.

Na závěr bych chtěl poděkovat webům, které jsou svobodnější než blog.iDNES, netrpí přespřílišnou politickou korektností, nevidí rasovou ani jinou nesnášenlivost tam, kde není, a tento rozhovor publikovaly.


Celý článek | Autor: Martin Kadlečík | Infomail | Tiskni

Reportáže

* David Duke: Na židovské extremisty spoléhá i Obama

Vydáno dne 26. 04. 2009

David Duke Bývalý šéf hnutí Ku Klux Klan přijel ve čtvrtek do Prahy. O víkendu měl mít v hlavním městě a v Brně přednášky. Policie ho ale v pátek, ihned poté, co Právu poskytl rozhovor, zatkla a do půlnoci musí opustit republiku. Duke přijel na pozvání neonacistů.

Proč jste přijel do České republiky?

Vážím si vaší země, vážím si všech evropských národů, zajímám se o evropské dědictví, k němuž mě vážou kořeny, a o evropskou svobodu.

Víte proč byla vaše přednáška na Karlově univerzitě zrušena?

To, co se stalo, je klasickým příkladem poukazujícím na omezování svobody Evropanům. Nejde jen o svobodu slova, a to mě znepokojuje. Věřím v lidská práva a opravdu věřím, že jednou ze základních věcí je svoboda projevu. Bez ní nebudete vědět o různých kriminálních počinech, nebudete vědět, proti čemu se máte ve společnosti postavit a co zastavit. Divím se navíc, že mou přednášku zastavila instituce, která by měla svobodu slova, výměnu názorů podporovat. A ještě k tomu Karlova univerzita, kterou spojuje dědictví s Janem Husem.


Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rozhovor pro NTA s Petrem Bahníkem

Vydáno dne 22. 03. 2009

Lipový kříž Vím, že jste výtvarník, historik, učitel, vedete různé spolky a angažujete se v politice. Co z toho je pro vás nejdůležitější?

Co z toho všeho u mě hraje hlavní roli nejsem sto posoudit. Pro mě je důležité, aby všechny mé činnosti a profese byly v souladu, aby to všechno šlo jedním směrem, aby to co dělám bylo srozumitelné. Určitou spojnicí mých aktivit je pro mě práce v kulturní společnosti Lipový kříž, jejímž jsem předsedou.

Co je Lipový kříž?

Je to občanské sdružení, které se snaží pečovat o rozvoj české kulturní svébytnosti v současném globalisujícím se světě. Pořádá přednášky, semináře, různé společenské akce, nedávno otevřelo „svatováclavskou“ knihovnu, jež čtenářům nabízí k zapůjčení tituly spjaté s počátky české státnosti, a podobně. V zahraničí jsou takové vlastenecké spolky běžné a těšívají se dobré pověsti, u nás ale vytvořili levicoví intelektuálové vůči slovu národ úplnou fobii a „naočkovali“ části naší veřejnosti ochotu rezignovat na vlastní identitu v zájmu blíže neurčeného vyššího dobra. Já tenhle falešný mesianismus a flagelantskou mentalitu neberu. Naopak, cítím odpovědnost za uchování českého jazyka, kultury a státnosti. A to tím větší, že žijeme v éře evropské integrace.

To vás vede k zájmu o politiku?

Částečně ano, ale mám ještě jiný důvod, proč se do politiky pouštím. Totiž obavu z možného nástupu nových forem totality. Dikce radikálních ekologistů či věrozvěstů multikulturalismu naznačuje, že taková obava má své oprávnění, zejména s ohledem na fakt, že dogmata těchto extrémních proudů nacházejí stále víc prostoru v agendě Evropské unie a levicových vlád. Veřejnost v západní Evropě nebo Spojených státech to asi tak vnímat nemusí, ale my, lidé zpoza někdejší železné opony, bychom na základě své zkušenosti měli opravdu zpozornět, když se setkáme s názory doporučujícími omezování občanských práv a svobod či nastolení blíže nepopsaných „nových forem demokracie“. Já to tak vidím a cítím proto ve svém svědomí povinnost veřejně se postavit proti tomuto podivnému trendu a hájit hodnoty, kterým se tak nepřesně říká „konzervativní“.


Celý článek | Autor: Radek Rosenhöfer | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rozhovor s Tomášem Šmídem

Vydáno dne 09. 02. 2009

FSS MU Tomáš Šmíd působí jako odborný asistent na Oddělení bezpečnostních a strategických studií Katedry politologie FSS MU, kde se zabývá především výzkumem konfliktu a novými bezpečnostními hrozbami. Areálově se zaměřuje na postkomunistický prostor, především na oblast Kavkazu. Na Kavkaze i na Balkáně několikrát pracovně i soukromě pobýval.

Budeme se bavit o dvou vážných tématech dneška – vyhlášení samostatného Kosova a rusko-gruzínském konfliktu. Mohl bys na začátku popsat, jaký máš k těmto oblastem osobní a profesní vztah?


Celý článek | Autor: Štěpán Hofírek | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Európska únia bude o niekoľko rokov Uhorsko vo veľkom

Vydáno dne 15. 12. 2008

Róbert ŠvecLáska k vlasti a pocit hrdosti na svoj národ je taký istý krásny cit, ako láska k svojej mame, bratovi, otcovi, tvrdí v mojom e-mailovom rozhovore RÓBERT ŠVEC, predseda Slovenského Hnutia Obrody.
Celý článek | Autor: Ladislav Kováčik | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Ben Novak: „Nesme za seba zodpovednosť!“

Vydáno dne 02. 01. 2008

Ron Paul V Spojených štátoch vyštudoval právo a vykonával ho tam tridsať rokov. Potom sa vrhol na filozofiu a ako pedagóg sa presťahoval sem na Slovensku. V súčasnosti je srdcom bratislavského klubu fanúšikov Rona Paula, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Predstavujeme vám Bena Novaka.


Celý článek | Autor: Lukáš Krivošík | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Pátek třináctého...

Vydáno dne 27. 07. 2007

Sparťani Před dvěma týdny došlo ve Slaném k incidentu, během něhož cikánský překupník drog zaútočil nožem na místního občana Martina S. (jméno dotyčného je redakci NM známo) a probodl mu levou plíci. Jak začíná být v naší zemi již příznačné, ani celostátní, ani regionální média nepřinesla o této události byť sebemenší zmínku. Poněvadž se domníváme, že o případech, jako je tento, by měla být veřejnost maximálně informována, přinášíme alespoň my stručné shrnutí příčin a průběhu zmíněného incidentu tak, jak nám je na požádání zaslal samotný Martin S.

Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rozhovor s kapelou Von Thronstahl

Vydáno dne 25. 07. 2007

Von Thronstahl Von Thronstahl je světoznámou kapelou tzv. "západní hudební avantgardy". Je mistrovským tvůrcem melodického neofolku a tzv. military industrialu. Ve své tvorbě odkazuje na minulost, velmi ostře se vyjadřuje k problémům dneška a nevyhýbá se ani všelijakým experimentům. Zdrojem umělecké tvorby je západní Tradice ve své nejucelenější podobě, především pak tradice katolická. Přinášíme rozhovor, který pro Národní myšlenku poskytli na podzim 2005 členové Josef K. a Marcel P.

Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rudolf Medek - literát

Vydáno dne 22. 06. 2007

FR IT RUS legionářské uniformy21. 6. 2007 se v Památníku národního písemnictví v Praze (Strahovské nádvoří 1, Praha 1) konala vernisáž výstavy s názvem „Lví srdce: Rudolf Medek – spisovatel.“ Jedná se o volné pokračování výstavy „Rudolf Medek – voják“.

Vernisáž uvedla ředitelka Památníku PhDr. Eva Wolfová, která uvítala přítomné. Pak promluvil hlavní autor výstavy Jan Kašpar, který jmenovitě poděkoval všem těm, kteří se na zorganizování výstavy podíleli, a přečetl pozdrav od syna Rudolfa Medka Ivana. Po něm vystoupili dva ze spoluautorů: anglická novinářka a historička českého původu Katya Kocourek a Jan Maloušek.


Celý článek | Autor: Národní myšlenka | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Národní vědomí, Miloš Trnka a otevření Pamětní síně I., II. a III. odboje v Sezimově Ústí

Vydáno dne 19. 03. 2007

Jedna známá sentence praví, že „národ bez historie je národem bez budoucnosti“ a v kostce tak shrnuje jádro problému. Znalost historie, dějinná tradice a odkaz předků značnou měrou upevňují a rozvíjí vědomí každého národa o sobě samém. Toto vědomí zase výrazně určuje samotné národní bytí. Jako stmelující prvek společenství lidí jedné krve, jazyka, půdy a kultury zajišťuje jeho další existenci a zároveň napomáhá čelit jakémukoli ohrožení vnějšímu i vnitřnímu. Příslušníci národa, kteří jsou lhostejní ke své vlastní minulosti a potažmo ji ani neznají, ztrácejí uvědomění si sebe samých jako členů jednoho celku, přestávají tvořit národní pospolitost a mění se ve stádní masu žijící jen přítomným okamžikem, která neví, odkud, jak, proč a kam kráčí dějinami, masu snadno ovladatelnou a manipulovatelnou, jež si přestala vážit historického odkazu předků a ztratila svou hrdost i čest.

Celý článek | Autor: Jan Kašpar | Infomail | Tiskni

Reportáže

* Rozhovor šéfredaktora NM pro Národní čest

Vydáno dne 22. 11. 2006

nm2 Vlasti zdar, Milane. Jsi vydavatelem nezávislé revue konzervativního nacionalismu Národní myšlenka. Jak to vše vůbec začalo? Kdy ses rozhodl časopis vydávat a hlavně proč? Co bylo hlavním důvodem pro vznik této revue?

Celý článek | Autor: Martin Kratochvíl | Infomail | Tiskni

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-66 |

Web site powered by phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.