Obyčejný socialismus

Autor: Jan Maloušek <janmalousek(at)seznam.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 01. 05. 2013

Podvod!Od té doby, co Český rozhlas sloučil někdejší zpravodajskou stanici (a jakousi duchovní nástupkyni české sekce BBC) a stanicí populárně naučných vědeckých pořadů se štvavou vysílačkou, pardon, se stanicí „analytické publicistiky“ (a duchoví nástupkyní někdejší Svobodné Evropy) usedám k rozhlasovému přijímači v rozpoložení sázkaře. Sám se sebou se totiž sázím, zda pořad bude stejně silná káva propagandy, zaslepenosti a zhovadilosti, jako obvykle, a nebo zda se redakce tentokráte překoná a posluchači dostanou naservírovánu extra dávku propagandy (a já rozbiji radio) a nebo zda se mi podaří jednou jedinou sázkou rozbít bank, to když se redakce nad námi smiluje (či jejímu bdělému oku unikne) nějaký pořad, hodný celoplošní zpravodajské stanice státního vysílání.

Tuto neděli jsem sice nerozbil ani bank, ani přijímač, přestože se redakce překonala a k svátečnímu dni nám nadělila extra dávku i s předkrmem a moučníkem.

Konsternovaně jsem vyslechl pořad, rádobyvtipně zesměšňující plánované hospodářství minulého režimu. Což o to, nejsem proti humoru, dokonce i na skutečně seriosní stanici bych jej rád přijmul, ovšem... není humor jako humor. Vysmívání se socialistickým pětiletým plánům, jejich plnění a překračování, jdoucímu ruku v ruce s nedostatkem spotřebního zboží i některých základních druhů potravin se tak nějak samo nabízí. Ovšem úsměv na tváři se nedostaví, když podobné vtipy do éteru vyslovuje novodobý „svazáček“ s budovatelskou dikcí, sdělující nám, že „tyhle minulé časy jsou za námi, my jsme přeci zvítězli a budujeme lepší, spravedlivější společnost, kde volný trh zajistí to, co se socialismu a komunistům nikdy nemohlo povést“.

Ech, jen čtěte, co se posluchač dozvěděl. Že v minulém režimu nebyl plněn plán výstavby bytů, takže nemohla být uspokojena poptávka po bydlení, jak ji naopak krásně uspokojí volný trh s bydlením (sic! nehodlám se zde pouštět do podrobností, to je na jiný článek, tak jen nadhodím, že volný trh s bydlením současný režim vytvářel více než dvě desetiletí a rozrytím svobodného družstevnictví a privatisací státních a obecních bytů rozbil onu tolik slovně vzývanou „konkrenceschopnost“ na padrť). V socialistickém režimu jste si ani v r. 1989 nemohli přijít do prodejny automobilů, na stůl k pokladně vysázet bankovky a automobilem odjet! (I zde vidíme jistý posun k lepšímu – avšak vůz nesmí stát více, než 350 tis., neboť více zkrátka na ten stůl občan vyplatit hotově nesmí, neboť by Kalousek nejspíš dostal infarkt). Stavba pražského Metra měla zpoždění, stejně tak stavba dálnice D1. (To je pravda a nic než pravda, jen zde, ke své nemalé lítosti, opravdu žádné zlepšení nevidím). A tak dále, a tak podobně.

Celé mi to připomnělo jeden humorně-absurdní počin sovětské kinematografie, který u nás zpopularisoval svým dabingem Miroslav Horníček. Obyčejný fašismus se zmíněné svěží dílko jmenuje a jistě je možné jej čas od času oficielně shlédnout v televisním vysílání či biografu a nebo kdykoli na siti.

Nevím, zda se p. David Hertl, tvůrce zmíněného pořadu ČRo Plus, nechal právě Rommovým cenami ověnčeným filmem inspirovat. Jestli ovšem nikoli a celé pojetí je z jeho hlavy, stojí za zamyšlení, zda u budovatelů světlých zítřků v určitém kulminačním období vývoje nedochází ke ztrátě soudnosti pathologicky propojené se vznikem bizarního smyslu pro humor tak nějak – zákonitě.