Barva pleti jako polehčující okolnost?

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Uvahy, Vydáno dne: 01. 05. 2011

Černoch Už dlouho mě nic tak nenadzvedlo ze židle jako tenhle článek. Říkám si: „To se v té Jihlavě všichni zbláznili?“ Tři nadržení studenti - vládní stipendisté (!), dva z Angoly, jeden z Nigérie, znásilní mladou ženu a po dopadení tvrdí, že neumí česky. Rektor školy uvedl, že„není vyloučeno, že škola zahájí se studenty disciplinární řízení.“ A vyšetřováni jsou na svobodě!

Při průběhu vládní krize jsem někde četl, že ministr John musí odejít kvůli stavu, v jakém se jím řízený resort nachází. Že prý funguje ze všech nejhůře. To si tedy ani náhodou nemyslím, daleko hůře, jak ukazuje i jihlavský případ, totiž funguje u nás justice. A to celá, od hlavy (Ústavního soudu) až dolů. Neuplyne totiž měsíc, aby nebylo zveřejněno nějaké naprosto šílené rozhodnutí nějakého soudu či zastupitelství (o jednom jsem psal zde), které je v příkrém rozporu nejen s duchem zákona, nýbrž i s obyčejnou lidskou logikou.

Jihlavské propuštění pachatelů tak závažného trestného činu, jakým znásilnění ve spolupachatelství bezesporu je, na svobodu, patří v těchto souvislostech k nejskandálnějším ukázkám, jak dalece naše justice chápe „PRÁVO“ v rozporu s jeho podstatou – spravedlností, jejíž nedílnou součástí je rovnost před zákonem. Nepochybuji o tom, že kdyby se skupinového znásilnění dopustil kdokoliv jiný, než „kulturně nás obohacující“ Afričané, seděl by, až by také černal. Jejich vyšetřování na svobodě pak nelze chápat jinak, než že je barva pleti v chápání jihlavských strážců zákona polehčující okolností. Hledá-li někdo přítomnost rasismu v práci našich státních orgánů, zde má příklad čítankový. O tenhle ale asi oni „hledači z povolání“ liškovsko-kocábovského stylu nestojí a neočekávám, že se ozve Brusel nebo americký kongres. Jó, kdyby byla barva pleti naopak, to by byl mazec.

A nejen lidskoprávní manipulátoři o tenhle případ nemají zájem, nehodí se ani těm mediálním. Všimněte si, kdy se případ stal a kolik publicity mu věnovala mínkotvorná média! Byly přece důležitější zprávy z Jihlavy, třeba že student sestavil ekologický parní motor.

Nepochybuji o tom, že počínání jihlavského státního zástupce vytvořilo vhodný předpoklad pro demonstraci radikálů a nebudu se divit, když se ho zúčastní i větší množství místních. Jinak se asi naší zabedněnou justicí pohnout nedá.