Popírač Národní myšlenky se vytrestal sám

Autor: Milan Špinka <xx000(at)volny.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 26. 02. 2011

V aféře z brněnské filozofické fakulty padl tento pátek konečně rozsudek. Profesor Masarykovy univerzity Břetislav Horyna byl odsouzen k pokutě 50 000 korun, v případě nedobytnosti na dva měsíce nepodmíněného vězení za to, že svému kolegovi opakovaně posílal e-mailem výhružky smrtí. A nejen jemu, také jeho rodině.

O případu jsme již informovali. Soud nevzal v potaz Horynovy prapodivné paranoidní vize o tom, že e-maily zasílané z jeho firemního i soukromého počítače někdo záměrně podvrhl, a dal na závěry předvolaného znalce. Další, kdo bude Horynovu záležitost řešit, je etická komise univerzity, jež může vedení univerzity doporučit rozvázat pracovní poměr s odsouzeným. Dlužno dodat, že takový postup se už jen kvůli současné atmosféře na fakultě jeví jako velmi rozumné rozhodnutí. Paradoxní přitom je, že i její současný děkan patří k těm, kdo podepsali prohlášení, v němž snahu oběti o objasnění případu označili za pokus skandalizovat katedru.

„Nech si udělat vývod bokem, ať nemáš všechno v gatích – teď už se z toho nedostaneš. Víme o tobě i o té tvé podařené famílii,“ napsal v jednom z výhružných mailů Břetislav Horyna. Těžko říct, kdo má právě teď v gatích a kdo má co v hlavě. Břetislav Horyna zkrátka jen názorně demonstroval, jak prapodivný může být svět pomatenců, kteří tak vehementně štvou proti národním myšlenkám.