Bobošíková přivítá Rompuye. Líbit se mu to nebude

Autor: Adam Bartoš <(at)>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 22. 02. 2011

Jana Bobošíková Evropský "prezident" Van Rompuy přijede přesvědčovat prezidenta Václava Klause. Pokud ale projde ve středu 23. února na Hradčanském náměstí kolem Jany Bobošíkové čeká ho že si o sobě nejspíše přečte na protestní demonstraci několik nelichotivých sloganů či hesel o tom, co si Češi o bruselské snaze glajchšaltovat Evropu myslí.

Bylo to zhruba před rokem, kdy europrezident van Rompuy poprvé oficiálně navštívil Českou republiku. Několik desítek demonstrantů pod vedením Machových Svobodných tehdy projíždějící limuzínu "přivítalo" protibruselskými slogany. Byly převážně v angličtině a Herman van Rompuy tak přes kouřová skla musel vědět, že v této zemi příliš vítán není.

Téměř po roce si ale troufá přijet znovu a už ne pouze na oficiální představení, ale rovnou na Hrad, aby přesvědčoval českého prezidenta Václava Klause, známého odpůrce unifikace Evropy.

Ale i Rompuyovi odpůrci jsou letos otrlejší a podobnou euronávštěvu si nenechají jen tak líbit. Vyrazí přímo na Hradčanské náměstí a Rompuyovi ukážou, co si o jeho plánech myslí. Povede je Jana Bobošíková, lídr Suverenity.

Redakce Prvnizpravy.cz se o protestní demonstraci, kterou Bobošíková plánuje na středu, dozvěděla a političku vyzpovídala.

"Ano, na středu připravujeme demonstraci u příležitosti návštěvy stálého předsedy evropské rady na Pražském hradě. Z dostupných informací vyplývá, že přijede přesvědčovat prezidenta Václava Klause k přijetí německo-francouzského stabilizačního plánu, který spočívá v tom, že země by měly harmonizovat daně, mzdy i odchody do penze a přijmout euro," řekla pro Prvnizpravy.cz Jana Bobošíková.

Jakkoli tento plán zní hrozivě, podobné úvahy v EU zaznívaly už delší dobu a před deseti dny je Paříž s Berlínem vyslovily nahlas. Přirozeně, že se obě země setkaly s velmi odměřenou reakcí, kdy ostatní státy nejsou z plánu na jednotné evropské daně a další bláznivé nápady nadšené. Brusel se ale nevzdává a na březen plánuje summit, kde chce plán prosadit. Rompuy chce vše ještě před summitem předjednat s těmi, kteří by mohli zlobit.

A právě Česká republika je jedna ze zemí, která se už tradičně staví k plánu skepticky. Prezident Václav Klaus se už několikrát nechal slyšet, že podobné úmysly EU několikanásobně překračují to, co obsahovala Lisabonská smlouva a dál posilují Evropskou unii oproti národním státům. Proto jsou pro něj nepřijatelné.

Podobně mluví i Bobošíková: "My jsme zásadně proti tomu. A chceme, aby Rompuy na vlastní oči viděl, že ne úplně všichni zde tyto plány vítají," vysvětlila, proč svolává velký zástup demonstrantů před Pražský hrad.

A co Rompuye čeká? Podle političky půjde o pokojnou demonstraci, europrezident si ale o sobě nejspíše přečte několik nelichotivých sloganů či hesel o tom, co si Češi o bruselské snaze glajchšaltovat Evropu myslí.

"Normálně jsme ohlásili demonstraci na Hradčanské náměstí. Od 11 hodin budeme čekat, kdy přijede," popsala Bobošíková, co se bude dít před Hradem těsně před tím, než prezident Klaus ve 12:15 Rompuye přijme.

Protest organizuje sama Suverenita, ale oslovuje řadu podobně smýšlejících sdružení a spolků, například občanské sdružení Akce D.O.S.T., se kterým je Bobošíková v úzkém kontaktu. "Předpokládáme, že zítra oslovíme i poslance a senátory. Naštěstí si ne všichni přejí harmonizaci korporátních daní a podobné výmysly Bruselu," dodala s tím, že věří, že ji její kolegové přijdou podpořit.

Převzatoze serveru prvnizpravy.cz