Nečas kritizuje příručku sexuální výchovy

Autor: Adam Bartoš <(at)>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 06. 08. 2010

Manipulace Ministerský předseda Petr Nečas i další politici ODS vyjadřují znepokojení nad novou příručkou sexuální výchovy ve školách.

Příručka sexuální výchovy vzbuzuje na veřejnosti protichůdné reakce. Kromě zodpovědných rodičů se proti příručce vyslovili i někteří politici.

Nečas nejenže odmítá příručku, ale i sexuální výchovu na škole jako takovou.

"Nejsem zastáncem sexuální výchovy ve školách," řekl v reakci pro server ParlamentniListy.cz.

Kriticky se k ní staví i další politici ODS, například senátor Jaroslav Kubera, podle kterého se jedná o typický socialistický a etatistický přístup. Stát se chová tak, jakoby dítě patřilo jemu, nikoli svým rodičům.

"Stát do toho nemá co kecat. Je přece naprosto jasné, že výchova dětí náleží rodičům. Stát nemá být naším vlastníkem a vlastníkem našich dětí. Je to obecný problém, kdy se tu objevují pachatelé ´dobra´, kteří nám říkají, co máme a co nemáme dělat a chtějí řídit naše životy. Jako za komunismu," myslí si Kubera.

Proti příručce se vyslovil i europoslanec Ivo Strejček, člen výkonné rady strany. "Jsem zásadně proti tomu. Takhle intimní věci patří do rodiny a rodiče mají právo vychovávat své děti a stát nemá právo vnucovat jim nějaké ideologie. Ministerstvo školství má na starosti mnohem důležitější věci, třeba úpadek discipliny žáků. Dávat naše finance na takové příručky je vyhazováním peněz a zdá se, že někdo si potřeboval vydělat," míní politik.

"V rámci biologie je to již vyučováno. Prostor pro rodiny se nesmí zmenšovat," myslí si pak jeho stranický kolega i kolega z Evropského parlamentu Hynek Fajmon.

Nejnovější publikace, proti které už existuje početná petice na internetu, se nelíbí ani poslanci Marku Bendovi.

"Posedlost některých pedagogů sexem je podivuhodná. Je sto jiných užitečných věcí, třeba demokracie a odpovědné hospodaření, které by děti mohli učit. Ale určitě to není sexuální výchova. Tu musí mít děti z domova či od přátel. Od učitelů ji nevezmou vážně," uvedl Benda.

Sexuolog Radim Uzel, jeden z autorů příručky, si ale o kriticích myslí, že patří do středověku. Podle něj je naopak sexuální výchova na škole dobrá, protože děti ochrání před pohlavními nemocemi.

"Vůbec mě nepřekvapuje, že se objevily hlasy bouřící proti této sexuální příručce. Tmáři a zabedněnci totiž žijí v každé době a svět s nimi bojuje už stovky let. Jsem přesvědčen o tom, že tito lidé zmíněnou příručku nikdy nedrželi v ruce. Jde o jedince, kteří když uslyší slovo sex tak dostávají kopřivku," řekl Uzel v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Převzato z webu První zprávy