Nezákonná Ježkova chcíplá améba

Autor: Jiří Hojer <jhojer(at)seznam.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 08. 08. 2008

Ameba Soutěž na projekt nové budovy české Národní knihovny byla podle Evropské Komise v rozporu se zákonem. Mnozí z nás dodají "A navíc to vyhrál ten hnus"! EK požádal o posouzení kontroverzní soutěže český příslušný Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Ten však dosud tvrdil, že bylo v pořádku řídit se pravidly Unie architektů namísto zákonem. Právníci Evropská Komise v zákoně zřejmě žádnou výjimku pro mezinárodní profesní Unie nenalezli. Autor tohoto textu také ne.

Doufejme, že to byla rána z milosti pro projekt tzv. blobu na Letné, proti němuž bylo již vzneseno tolik výhrad z mnoha stran, že nemá smysl je všechny detailně rozebírat. Zmiňme jen, že stavba dle vítězného projektu by byla zjevně o několik miliard dražší oproti zadávacím podmínkám i možnostem příslušných institucí, projekt nerespektoval zadávací podmínky ohledně umístění knihovních fondů v nadzemní části, posuzovací komise byla podle všeho složena z velké části z osob s určitým nadstandardním vztahem k vítězi panu Kaplickému, projekt přesahoval příslušný pozemek a v neposlední řadě byl nejen velmi moderní pro umístění hned vedle pražských Hradčan, ale pro mnoho lidí také vyloženě nehezký, nemluvě o pochybnostech například o hospodárném využití obestaveného prostoru ve tvaru vyvržené chobotnice pro účely knihovny.

Smutné je nakonec jen poznání, jak vlivné mohou být určité skupinky a kliky ve veřejném životě (jednu z nich jistě reprezentuje současný ředitel Národní knihovy, dříve Českého rozhlasu v době prodeje jeho mrakodrapu na Pankráci ... a dříve iniciátor petice Děkujeme odejděte!). A snad ještě smutnější je, že ránu z milosti dává Evropská komise a veřejně tak vysvětluje českým právníkům, jak se to má s výjimkami ze zákonů.