Nečetli a rozmrazili

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 31. 01. 2008

Manipulace Nevím, jak vám, vážení čtenáři, ale nemohu si pomoci, mně Jan Švejnar svým vystoupením v senátorském klubu ČSSD připomněl známou postavu poručíka biologie Berana z "Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem". A to nejen svou čerstvě rozmrazenou češtinou, nýbrž i obecně proklamativním obsahem svého vystoupení, které jako by vůbec neodpovídalo době a místu. Mám dojem, že tolik prázdných frází, doprovázených křečovitými pózami nebylo na naší politické scéně k vidění již velmi dlouho. Obávám se zároveň, že veřejným vystupováním člena neexistující nominační komise Nobelovy ceny u nás je současně karikována souběžně probíhající kampaň k prezidentským volbám v USA, neboť právě americký styl vedení předvolební agitace je to, čím se až dosud Švejnarova snaha vyznačovala.

Švejnarovo včerejší vystoupení současně v plné nahotě odkrylo zoufalství Zelených, ČSSD, pohrobků US a několika víceméně tragikomických postav naší politiky(Havel, Pithart, Zieleniec) při hledání "Antiklause". Je-li toto ten nejlepší z pretendentů na pozici hlavy českého státu, jak asi vypadali ti poražení? Opět se ukazuje, jak velikou chybou je, že prezident u nás není volen přímo. Švejnarovy šance na vítězství v takovéto volbě by po několika podobně "vydařených" veřejných vystoupeních byly podobné pravděpodobnosti, že se prezidentem stane několikanásobný aspirant na tento post Sládek.

Stranou pozornosti při hodnocení průběhu debaty v senátorském klubu ČSSD by neměla zůstat ani zoufalá snaha senátorů za stranu s růží ve svém logu zorganizovat celé sezení tak, aby podmínky byly pro jejich kandidáta, co nejvýhodnější. Tomu odpovídala nejen volba otázek, ale i záměr, aby jako první odpovídal V. Klaus a prkenný kandidát socialistů pak jeho názory z výhodné pozice druhého v pořadí glosoval a hodnotil. Je nutno ocenit, že prezident schéma, ve kterém by hrál roli studenta, jehož odpovědi hodnotí profesor, ihned prohlédl a bravurně slyšení ovládl. Neznám samozřejmě pozadí příprav slyšení,nicméně se domnívám, že v tomto případě bylo možno pravidla diskuze lépe předjednat, neboť kdyby nebylo Klausovy jasnozřivosti, mohlo celé slyšení dopadnout úplně jinak. Takto se nám, kteří od počátku držíme současnému prezidentovi palce, naskytla opět možnost škodolibě se vysmát stratégům ČSSD(co bych za to dal, kdybych mohl slyšet bezprostřední Paroubkovo hodnocení včerejší besedy) a našim manipulativním médiím od ČT po Idnes, jejichž frustrace ze včerejšího vystoupení jejich aktuálního oblíbence se projevila téměř až absencí jakýchkoli komentářů a rozborů. Jaký to rozdíl oproti dnům předchozím, kdy na nás usměvavý Čechoameričan vykoukl hned po kliknutí na kterýkoli zpravodajský server!

Nedělejme si však iluze, antiklausovská mediální klika se rychle otřepe a do dne D se pokusí ještě udeřit. A její vliv, daný mimo jiné i pštrosí mediální politikou ODS, není záhodno podcenit.