Manipulátoři veřejného mínění opět v akci

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 19. 12. 2007

Socialismus Patrně od doby "Vánoční krize v ČT" nebylo až do současného masírování české veřejnosti ohledně prezidentské volby nikdy tak zjevné, jak velikou moc má poměrně úzká skupina, ovládající mediální prostor. Švejnar večer, Švejnar ráno, Švejnar k obědu, prakticky nemine ani část dne, aby nás Česká televize, Český rozhlas a jejich názoroví souputníci v tištěných médiích neinformovali o tom, co zrovna jejich nový oblíbenec kde pronesl, či nerozebírali, jak vlastně jsou ti politici špatní, že se dosud amerického nadutce nerozhodli podpořit.

Do kampaně se již začínají zapojovat i tradiční "rebelové z povolání" z řad tzv. "osobností" jako např. moderátor Jan Kraus, jehož vstřícnost k osobě zámořského prezidentského pretendenta v pátečním pořadu "Uvolněte se, prosím" mohl přehlédnout jen absolutní ignorant.

Co na tom, že Švejnar nejen o naší zemi, ale dokonce ani o úřadu, o nějž se uchází, téměř nic neví, pěšáci mediální manipulace prostě musí vykonat svou práci. Dle jejich snahy je patrné, jak mnoho jim na tom, aby byl z prezidentského úřadu odstraněn Václav Klaus, záleží. Dokonce tak, že se příliš nezatěžují skrývat svou náklonnost jeho vyzyvateli, což je samozřejmě v příkrém protikladu s etickým kodexem novináře a všemi proklamovanými tezemi o "nezávislosti médií" a podobnými bludy, jež mají ospravedlnit jejich monopol na jedinou oficiální pravdu.

A nepodaří-li se jim přes veškerou snahu dotlačit zákonodárce k podpoře jimi vybraného kandidáta? Nepochybuji o tom, že vysvětlení, znevažující úspěch Švejnarova soupeře v boji o prezidentský úřad mají připraveno již dávno - komunisté. Ano, právě oni mohou být oním pomyslným jazíčkem na vahách, rozhodujícím o vítězi prezidentského klání.

Dá se tedy očekávat, že případné vítězství stávajícího prezidenta bude opět jako při předcházející volbě podáváno jako vítězství s příchutí pelyňku, neboť bylo dosaženo za přílišné ústupky komunistům. Zcela se přitom "zapomene", že první, kdo pelášil do bolševického poslaneckého klubu představit svou kampaň v americkém stylu, byl mediální oblíbenec Švejnar, "hlasy komunistů" prostě rozhodnou pro Klause stejně jako při první volbě. I tehdejší komentáře přece naprosto ignorovali fakt, že jejich a Švejnarův guru Václav Havel byl zvolen při své první volbě pouze(!) hlasy komunistů.

Nezbývá než doufat v soudnost a odvahu volených zástupců lidu, včetně těch za KSČM, že nepodlehnou současné mediální masáži a zvolí takového prezidenta, který bude skutečně reprezentovat názory a nálady většiny občanů České republiky, a nikoli protlačenou loutku vlivných netransparentních struktur. Další nadějí spojenou s nastartovanou prezidentskou kampaní je pak možnost, že si přílišného "odkopání se" mediálních manipulátorů všimnou i další lidé a díky skutečně jedinému svobodnému médiu v zemi - internetu se o toto své poznání podělí. A to je právě to, čeho se mediální manipulátoři nejvíce bojí, že stále více a více lidí prohlédne jejich lži a tím zákonitě klesne jejich vliv. I tento faktor přidává únorové prezidentské volbě na důležitosti. Nebuďme tedy k ní, ačkoliv se nás zdánlivě netýká lhostejní, může změnit prostor pro svobodu v naší vlasti na dlouhá léta.