Výklad cizího slůvka

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Fejetony a básně, Vydáno dne: 10. 04. 2001

V hodinách dějepisu nám kdysi páni učitelé pečlivě vysvětlovali, na co že lidé kdysi dávno potřebovali řeč. Prý na domluvu při lovu, společné práci, shánění obživy a podobně. Věc ryze praktická, zdá se. Ale dnes už zcela nepotřebná, může zvolat kdosi. Vždyť při společné práci můžeme komunikovat mejlem a obživu si opatřujeme v supermarketech, kde díky samoobslužnému prodeji a papírovým účtenkám nepotřebujeme mluvit vůbec.

Jenže jsme lidé, tvorové užvanění, stále nad něčím debatující a neustále něco rozebírající. Všechno musí dostat svůj přesný název, aby každý při jeho vyslovení hned pochopil, oč jde. Což o to, někdy je to i užitečné. Řekne někdo nebe – a všichni vědí, oč jde. Řekne řeka – a každý si ve své vlastní představivosti utvoří obraz nějakého vodního toku, většího, menšího, voda teče, břehy se zelenají, u každého sice takový obraz vypadá jinak, ale je to stále řeka. Jenže mimo těchto stálých a neměnných slov jsou i jiná, jejichž význam se přirozeným způsobem posunuje. Zkus říct chlap – a mladá holka si představí tak maximálně Martina Maxu, ačkoli v původním smyslu slova ten výraz znamená takřka bezprávného poddaného. No a co třeba šmejd? Každý si představí nekvalitní věc, někteří navíc i nekvalitního člověka, ale původní význam přesto označuje drobné zboží.

Pak jsou slova a slovní spojení, u nichž je jejich význam posunut uměle. Někdy schválně, jindy k zoufalství těch, kdo je tak posunuli. Dejme tomu „boj za lidská práva“. Dříve si snad člověk představil statečné misionáře, kterak kdesi v Súdánu vykupují s nasazením vlastních životů otroky od jejich krutých pánů, ale to je už dávno pryč. Dnes spíše každému televiznímu divákovi ten vznosný termín splývá s představou přesných leteckých úderů na autobusy plné civilistů a pohled na ony deklamující a proklamující bojovníky v něm vyvolává potřebu obracet oči v sloup, částečně proto, že jej to už opravdu nebaví, částečně proto, že už má holt takový pavlovovský reflex a musí se při vyslovení onoho všeobjímajícího termínu podívat pro jistotu nad sebe, zda na něj snad nepadá demokratická řízená střela. Takový pěkný termín a takhle nám ho ti hrdinní ochránci demokracie zničili, hořekují hoši rudokožci monitoři nad poničeným nástrojem, jenž jim dokázal sám o sobě zajistit dobře prosperující živnost.

A nakonec jsou tu tedy ty výrazy, u nichž je význam posunut záměrně, pochopitelně nikoli z nezištných důvodů. To nejkrásnější, nejdůležitější, nejvýznamnější (a vymysli si klidně dalších 520 superlativů, je to celkem jedno) slůvko pro demokracii, slůvko tolikrát přemílané, opakované, neustále znovu a znovu vyslovované, to slůvko, jež v ústech jeho vyslovovatelů připomíná kravské lejno, které musí být už už vyplivnuto, jinak se jeho přežvýkavec zalkne, to slůvko je tolerance. Navršte hranici, zapalte oheň! Prohledejte doma knihovny a přivlečte k vatře všechny slovníky cizích slov, co jen najdete. Už je nebudete potřebovat. Co platilo ještě před deseti lety, to už dnes neplatí. Co právě teď tolerance znamená, nám nyní s velkou ochotou odpovědní činitelé přepečlivě nadiktují. Vadí vám třeba sprejeři? Tolerujte je, i když ničí historicky cennou fasádu. Vadí vám pornografie vystavená na očích malým dětem? Tolerujte ji, i když děti vedete doma k úplně jinému chápání lásky. Vadí vám narkomanie? Tolerujte ji, i když si pak něčí děti vrazí na pískovišti do ruky jehlu stříkačky a onemocní žloutenkou. Vadí vám rachot vycházející z blízkého neodhlučněného nočního klubu? Tolerujte jej, i když vstáváte za pár hodin do práce a potřebujete se vyspat. Vadí vám dnes tolik propagované pohrdání morálními i společenskými normami v televizi? Tolerujte to, i když vám za pár let sotva odrostlé děcko – nihilista vrazí pro pár korun nůž pod žebra.