Všichni jste buzeranti

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 05. 02. 2007

Přesně tak se jmenuje plakát, se kterým objíždí tvůrčí skupina Guma guar umělecké výstavy. Je na něm zobrazen papež, držící v ruce uříznutou hlavu ikony homosexuálního hnutí Eltona Johna. Česká televize poskytla v sobotu ve 22.50 prostor k propagaci práce této a podobných skupin v pořadu "Artivisté" a na svých webových stránkách, viz zde, je dokonce označuje za "hrdiny" s kritickým, angažovaným a aktivním přístupem ke světu.

PapezxHS Doporučuji všem, kdož mají tuto možnost, shlédnout uvedený pořad a uvidět a uslyšet na vlastní oči a uši, jak si veřejnoprávní Česká televize představuje hrdiny současnosti. Pro ty, kdož pořad neviděli, nebo nemají možnost jej někde shlédnout, se pokusím stručně reprodukovat, kdo podle ČT těmito novodobými hrdiny je. Samozřejmě že základním předpokladem k takovémuto zařazení je být aktivní levičák, nejlépe ze skalně komunistické rodiny jako např. jeden z průvodců pořadu F. Diáz, který (s neodmyslitelnou rudou hvězdou na tričku) v jeho průběhu vzpomíná, jak doma měli vánoční stromeček, ověšený místo ozdob portréty Fidela, Che Guevarry a dalších bolševických vůdců. Není-li po ruce takto příkladný původ, postačí, když se v pořadu alespoň slovně jako představitelé výše uvedené artivistické skupiny Guma guar prohlásíte za sympatizanty anarchismu, vyjádříte odpor k současnému kapitalismu (jsou autory nálepek "Zabte manažery" vylepovaných po celé Praze), americkému prezidentovi, nebo naopak předvolební náklonnost k Zeleným, doprovázenou ovšem zklamáním z toho, že se tito po volbách otočili doprava, čemuž se prý po celé Evropě všichni smějí.

Ani další v pořadu představovaní "hrdinové" si s výše popsanými exoty v ničem nazadali. Nemohli chybět "Rafani", kteří se zviditelnili spálením české vlajky u sochy svatého Václava, guru mladých uměleckých aktivistů Jiří David, známý umístěním srdce nad Pražským hradem v době prezidentování patrona podobných umělců Václava Havla, či další z potrhlých Američanů, kteří nenacházejí na současných Spojených státech pranic pozitivního, jménem Kotík. Z obsazení postav pořadu je nabíledni, kdo je zde prezentován jako nová umělecká avantgarda, jejíž základní obrysy a motivace tvůrců jsou představovány českému divákovi. Jsou to bolševičtí političtí aktivisté, kteří se snaží určit nový směr v umění a veřejnoprávní ČT jim v tom poskytuje bezplatnou "aktivistickou" pomoc. V několika rozhovorech se nás také noví hrdinové snaží ubezpečit, že "komunisté nejsou o nic horší, než ostatní tzv. demokratické strany našeho parlamentu". Ruku v ruce s tím jde kritika poměrů u našich severních sousedů, cituji "stav, který v Polsku trvá, je neomluvitelný" a zděšení nad prezidentem Václavem Klausem, který si s polským prezidentským kolegou Lechem Kaczynskim náramně rozumí. A kdo tuto očividnou propagaci extremistických názorů platí? Ovšem, my všichni daňoví poplatníci! Jak rád bych napsal, že nechápu, jak je možné, že se veřejnoprávní médium odváží takovýto pořad vůbec odvysílat. Buhužel, situace je taková, že až moc dobře chápu, proč je to možné. Že je to prostě proto, že v ČT a českých médiích obecně neproběhlo podobné personální zemětřesení jako právě v onom kritizovaném Polsku, jehož příkladu se bolševičtí pohrobci v ČT tak obávají. U nás je situace přesně opačná, nikdo z parlamentních stran včetně "pravicové" ODS nehodlá zasahovat do "nezávislosti" médií, natož aby pomýšlel na nějakou jejich očistu od těch, kdož se prokazatelně zpronevěřili etickému kodexu novináře a do své profesní činnosti promítli i své ideové přesvědčení. Levicoví aktivisté mezi tvůrčími zaměstnanci ČT mohou zůstat v klidu a dovolit si téměř vše. Není zde totiž vůle se jejich šířením bolševického jedu vůbec zabývat. A nám, kteří to všechno pozorujeme a vadí nám to, zatím nezbývá nic jiného, než na všechny podobné excesy naprosto se příčící našim zákonům upozorňovat a čekat na dobu budoucí s možná přehnaným optimismem, že jednou džbán přeteče a i naši lidé tuto manipulaci veřejného mínění prohlédnou.