Zelení do vlády?

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 19. 02. 2006

zeleni Abych se přiznal, již dlouhodobě nemám velkou důvěru ve zveřejňované výsledky výzkumů volebních preferencí. Stačí si pouze vzpomenout na okolnosti raketového nástupu Unie svobody po setkání jejích čelních představitelů s ředitelem jedné party výzkumníků nebo na předvolební data slibující úspěch tu důchodců, tu Sládkovců. Nízké mínění o hodnověrnosti těchto dat ještě snížily předpovědi účasti občanů před referendem o vstupu zamě do EU. Obávám se, že stejně důvěryhodné jsou i publikované výsledky ze dne 16.2.2006, v nichž je nejzásadnější změnou oproti dřívějším prognózám překročení 5% hranice nutné pro vstup do PSPČR stranou Zelených. Spíše lze asi důvodně předpokládat, že přání exprezidenta Havla je ohledně daného výzkumu nejen otcem, ale i matkou, babičkou a všemi příbuznými zároveň, nepochybně i milenkou myšlenky Hartlových terénních pracovníků.

Zkusme se přes výše napsané na chvíli zamyslet, k čemu by v praxi vedly červnové parlamentní volby, kdyby dopadly tak, jak nám je výzkumníci STEMu v únoru předpověděli. Jedno je jisté, rozložení politických sil v parlamentu by bylo ještě zamotanější než dnes. Bez Zelených(nebo bez renegátů z jiných stran) by při odmítnutí spolupráce s komunisty ze strany Lidovců většinovou vládu byly schopny sestavit pouze ODS s ČSSD nebo ODS. Na obzoru by se tak spíše rýsoval další kočkopes, a to značně rozervaný. Neumím si totiž představit, že by šla ODS do vlády s tradičně ambiciózními lidovci a navrch ještě k tomu se Štětinou, Uhlem a podobnými typy. To si spíše umím při značném popuštění uzdy fantazii představit společnou vládu "umírněných" v ODS s podobnými v ČSSD. I tak by to ale po volbách byla vláda velice slabá, neboť by patrně neměla mandát dělat jakékoliv zásadnější reformy.

Nastíněný obraz nevěští do povolebních časů nic optimistického. Je ale celkem pravděpodobné, že vše může dopadnout jinak, ačkoliv tak dobře, jak dopadly volby na Politikonu asi ne. Přeci jenom ne každý má internet, ne každý zná stránky Politikonu a ne každý se o politiku zajímá. Bohužel se zase budeme muset smířit s tím, že rozhodovat o dalším osudu země bude do značné míry masa ignorantů. Ale co naplat, takové jsou nedostatky demokracie i bez manipulace různých Hartlů či Herzmannů.