Čeho se disidenti bojí?

Autor: Tomáš Vandas <t.vandas(at)seznam.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 19. 11. 2005

Dvacítka bývalých disidentů v čele s exprezidentem Václavem Havlem požaduje, aby byl omezen přístup ke svazkům bývalé Státní bezpečnosti (StB). Dopis s tímto požadavkem byl odeslán ministrovi vnitra Bublanovi a premiérovi Paroubkovi s odůvodněním, že dnes se může kdokoliv dostat k citlivým informacím o osobách, které StB sledovala. Kromě Havla podepsali ještě dopis například Jiří Dienstbier, Jiřina Šiklová či historik Jan Křen.

Nabízí se otázka, čeho se vlastně disidenti bojí? Že snad vyplave na povrch něco z jejich minulosti, něco o čem by lidé neměli vědět, aby jejich gloriola odvážného bojovníka proti komunismu nedostala vážnou trhlinu? V předvečer výročí sametové revoluce zní požadavek Havla a spol. poněkud divně, ale při hlubším zamyšlení nemusí být až tak překvapivý. Každému je dnes víceméně jasné, že listopadové změny nebyly vyvolány stálým tlakem opozice, ale především ochotou komunistů uzavřít dohodu a předat moc výměnou za poklidné žití. Což se nakonec stalo. Nastupující nová elita se tak zkompromitovala hned v samém počátku, což dokazovalo i přátelství mezi disidentem Havlem a komunistickým aparátčíkem Čalfou.

Lze jen doufat, že snaha disidentů přijde vniveč. Jen ať archivy státní bezpečnosti zůstanou otevřené a vydají svá svědectví. Bez ohledu o koho se jedná. Pravda přeci musí zvítězit, ne pane Havle?