Gross opět zvolen? Příznivá zpráva

Autor: Miroslav Červenka <mcervenka(at)karneval.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 29. 03. 2005

Brněnský víkendový chural strany růže opět přímo ukázkově demonstroval vnitřní rozvrat této ještě nedávno nejsilnější české partaje. Jako již po kolikáté jsme byli svědky tradičního socanského džihádu, kdy se "přítel příteli" stává vlkem, někdy i prasetem a nebylo dokonce daleko k přechodu od verbální diskuze k ruční výměně názorů. I takto může být zjednodušeně informováno o jednání nejsilnější vládní strany. Nepodceňujme však výsledky sjezdu, mohou mít v nejbližší době dosti závažný dopad na naše životy. Osobně se domnívám, že sjezd dopadl nejlépe, jak mohl a to z následujících důvodů:

1) S. Gross v čele ČSSD je stále lepší varianta než Z. Škromach

2) Je něco více jak rok před volbami a nejsilnější demokratická levicová strana do nich půjde v čele se zjevně nedůvěryhodným politikem

3) Blíží se pravděpodobně referendum o přijetí evropské ústavy a pro její odpůrce by bylo bezpochyby nejvýhodnější, kdyby leadrem kampaně za její přijetí byl stávající premiér

1) Před sobotním sjezdem jsem se obával, že stále ještě existuje možnost, že se ČSSD zalekne hloubky mediální diskreditace svého stávajícího předsedy a vyzývána důchodcem z Vysočiny se vrátí ke svým krajně levicovým kořenům. V nejhorší variantě možná hrozilo i to, že sociální demokraté zruší bohumínské usnesení a za volání hesel o zradě programu a nutnosti zabránit vládě ODS vytvoří spolu s KSČM silný socialistický tandem. Jako bytostný odpůrce levičáckých experimentů jsem se velice bál návratu Miloše Zemana nebo dokonce zvolení Z. Škromacha. Domnívám se, že podivnými lidmi obklopený, nedůvěryhodný a mnohdy nečitelný Gross je pro zemi stále lepší alternativou než čitelný Škromach.

Dalším důvodem k upřednostnění dnešního ministerského předsedy před jeho ministrem sociálních věcí je intenzita a načasování diskreditační mediální kampaně vůči jeho osobě. Stále se totiž ještě nedá vyloučit, že za ní nestojí právě ty síly, které tolik usilovaly o korekci politické orientace nejsilnější vládní strany směrem ke koministům. A právě tato zákulisní brastrstva disponující rozsáhlými možnostmi na poli mediální manipulace jsou dle mého daleko závažnějším nebezpečím pro Českou republiku než zprofanovaný premiér. Vždyť o jeho "hříšcích" v souvislosti s pořizováním bytu a hromaděním rodinného majetku se ví minimálně tři roky! Proč to našim investigativcům začalo tak vadit až právě teď? Vždyť daleko větší průšvihy přecházeli bez hlubšího zájmu. Vzpomeňme třeba téměř dokonalé mediální ticho kolem učebnicového příkladu tunelování - prodeje paláce Lucerna Chemapolu. A očekávat například, že se nějaký odvážlivec osmělí hlouběji zkoumat divokou privatizaci Mladé fronty (a i ona má v osobě R. Roda souvislost s kauzou S. Grosse) by bylo asi příliš naivní. O novou zkušenost s netransparentní mocí bohatší Gross je aktuálně nepochybně lepší alternativou, než by byl právě touto mocí do pozice leadra dosazený Škromach.

2) Dá se s jistotou očekávat, že zvolením S.Grosse propásla ČSSD poslední možnost se před veřejností "očistit" a občané-voliči jí to jistojistě do příštích voleb nezapomenou. V Děčíně máme s takovýmto postupem sociální demokracie již zkušenost. Tak dlouho se zdejší vedení strany snažilo tajit,vyvracet a omlouvat všechny průšvihy tehdejšího starosty Vladimíra Medka, až se druhdy v regionu triumfující socani dostali na samou hranici komunální volební existence. Mám za to, že ODS by měla nad Grossovým opětovným zvolením jásat a udělat vše, co je v jejiích silách, aby stávající první muž Lidového domu dovedl za neustálého připomínání všech jeho intrik, podvůdků a lží vládu až k řádným volbám. Pak si bude moci ODS dovolit i ten luxus, že nebude muset vůbec vést negativní kampaň, stačí se přece jenom pousmát a otázat:"Kdo proti nám? Komunisté a Gross?"

3) Důvod k radosti z výsledků sjezdu ČSSD by však neměli mít pouze občanští demokraté, ale i všichni odpůrci přijetí evropské ústavy. Vždyť se dá předpokládat, že řídit a organizovat agitaci za její přijetí budou v prvé řadě ti, kdož ji již v Římě bez podrobnějšího seznámení se s jejím obsahem podepsali - politická mrtvola uvnitř KDU-ČSL ministr zahraničí C. Svoboda a "vyhořelý" předseda sociální demokracie. Teď se teprve ukáže, jak upřímně myslela ODS své euroskeptické postoje. Je to totiž právě ona, v jejíž rukách leží přijetí či nepřijetí ústavy EU. Pomalu nadchází čas, kdy bude muset i nejsilnější opoziční strana vyložit karty na stůl a ukázat, nakolik je hodnověrná. Přitom nelze přehlédnout, že se již objevují v jejích řadách první náznaky obratu směrem k váhavé podpoře prohloubení tendencí k tvorbě evropského superstátu, viz Sobotkovo prohlášení o "měkkém ano".

Čeká nás zajímavý politický rok a připravme se i na mnohá překvapení. Uvidíme, zda se jich dočkáme i od staronového předsedy ČSSD. Každopádně jeho politický vývoj bude nadále středem pozornosti a my pravicoví voliči můžeme jenom doufat, že nám ještě nějaký čas bude svým působením přihrávat sympatizanty.