Výbuch v Praze

Autor: Jiří Hojer <(at)>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 02. 08. 2004

2. srpna 2004 v centru Prahy v ulici Na Příkopech vybuchl granát a zranil 18 lidí, údajně převážně turistů sedících na zahrádce u podniku Casino Royal. Příznačné bylo nicneříkající ujištění nového českého premiéra Grosse, že rozhodně nešlo o teroristický útok, ale o soupeření "určitých skupin". Až z izraelských médií (vojenského rozhlasu!) tak některá česká médie převzala zprávu, že k výbuchu došlo velmi pravděpodobně v důsledku souboje klanů izraelského podsvětí. Útočit měl konkrétně klan Abergilů proti klanu Abutbulů. Některá česká média však o pozadí útoku mlžila podobně jako české úřady.

Je smutné, že po 14 letech od pádu komunismu budeme muset nejspíš opět ladit zahraniční rozhlasové vysílače - tentokrát z Blízkého Východu - abychom se dozvěděli něco konkrétního a nejen jalové fráze domácích politiků.

Je cynické poznamenat, že velká část zahraničních turistů zraněných ve válce izraelského podsvětí, nejspíš Prahu navštívila kvůli propagaci krás a lákadel jejího židovského ducha, ghetta, dědictví Franze Kafky, vlivu židovské kultury ..., které bývají ve světě turistického průmyslu poněkud zvýrazněny oproti ostatním součástem naší kultury.

A je opět smutné, že náš stát pod vedením novinářů a také současného premiéra a dosud ministra vnitra Grosse nás dokáže účinně ochránit před pohledem na nesprávné symboly viditelně nošené několika mladíky. Ochránit své slušné občany a návštěvníky před souboji klanů z podsvětí je však asi příliš náročné a není zrovna v kurzu. O tom, že zde podniká Abutbulů se ví přece již několik let, od doby, kdy zde byl před svým podnikem zastřelen původní šéf tohoto klanu. Můžeme jen doufat, že nečinnost oficiálních míst je způsobena nechutí a nikoliv spoluprací či vzájemnou provázaností příslušných osob.

Podle českých politiků je teď nejdůležitější dopadnout pachatele. To je přece strašný omyl! Opět doufejme, že nezáměrný. Nejdůležitější teď přece je zajistit, aby jsme pro jakékoliv podsvětí přestali být lákavou bezpečnou zemí k praní peněz a vedení vzájemných válek!