Sazka Aréna: zákaz vstupu pro Špidlu!

Autor: Jiří Hojer <(at)>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 28. 03. 2004

Nová hokejová hala v Praze Vysočanech, kterou se nakonec přes všechny pochybnosti podařilo společnosti Sazka postavit včas, je představována jako další div světa, přinejmenším jako novodobé monumentální koloseum, jakýsi novodobý klenot národní architektury, sportu, kultury, atd. Jako většina veřejnosti jsem ani já zatím neměl šanci posoudit, nakolik byla práce odvedena kvalitně a zda se skutečně jedná o takový klenot našeho státu, respektive (naší) Sazky.

Stavbu provázely mnohé potíže, v jednu chvíli se nepochopitelně přetahoval o projekt se Sazkou "zahraniční investor", který už několikrát od stavby upustil a vlastně se do stavby nikdy moc nehrnul. Do sporů všechny možné zúčastněné strany evidentně vtáhly buď vlivové, tzv. PR agentury, nebo alespoň "spřátelené novináře". V našem "seriozním" a samozřejmě zcela "nezávislém" tisku jsme si mohli přečíst množství až nechutně zaujatých reportáží a komentářů. Člověku stojícímu mimo užší kruh "insiderů" (jak se dnes moderně nazývají zasvěcení či lidé z oboru, ...) nezbývalo jako u mnoha dalších kauz nic jiného než hodnověrnost předávaných informací dělit nejméně desítkou, nebo se v horším případě zcela přestat zajímat o veřejné dění. Nemá smysl se domýšlet, kdo byl či je zástupcem které zájmové skupiny.

Teď je tedy hala postavená a mělo se začít slavit, jak už to tak bývá. Sazka a její generální ředitel Aleš Hušák pojali propagaci otevření své haly a samozřejmě i svou vlastní propagací poměrně ve velkém. Na Sazka Arénu, jak Sazka nazvala tuto halu, mohou být její tvůrci patrně právem hrdí a pyšní. Má se jednat o nejmodernější zařízení tohoto druhu v Evropě, může pojmout až 18 000 diváků, mimojiné tak byl splněn slib českého svazu ledního hokeje, díky kterému ČR získala možnost pořádat letošní mistrovství světa v ledním hokeji ...

Snad proto, abychom mohli začít být na tuto stavbu pořádně pyšní i my všichni (Češi, sportovci, sázkaři - vzhledem k vlastnické struktuře Sazky a způsobu financování nákladů na stavbu i vydaných obligací by to byla také hrdost oprávněná) očekávalo se tak nějak samozřejmě, že otvírat halu budou nejvyšší představitelé našeho státu. Málokdo mohl čekat, že v této fázi se objeví nějaké další potíže, které alespoň krátkodobě pokazily to, co mělo být slavnostní událostí.

Generální ředitel Sazky Hušák žurnalistům sdělil, že na otevření pozve jen ty, kteří byli stavbě nápomocni a konkrétně, že premiér Špidla není rozhodně zván, protože "..- k sobě do obýváku taky nezvete lidi, které nemáte rád...". Racionálněji svůj postoj zdůraznil později. Špidla vloni odmítl poskytnout státní záruky za půjčku, kterou Sazka potřebovala pro dofinancování stavby haly, takže nakonec musela Sazka vydat obligace, které budou spláceny ze sázkových her, podobně jako měla být splácena zamýšlena bankovní půjčka. Špidla odmítnutí vydat záruky zdůvodnil tím, že by také třeba nemuselo být na důchody. Hušák to považoval za neférový argument. Dále pak připomněl miliardy Korun, které Špidlova vláda za nás za všechny umazala z dluhu Iráku, obrovské zadlužení, do kterého náš stát vede spolu se zvyšující se nezaměstnaností v porovnání s daněmi, které platila a platí Sazka a pracovními místy, která vytváří.

Velká část politických špiček se následně od Hušáka odvrátila, označila ho za hulváta a začala vyzývat k jeho bojkotu, nebo k bojkotu celé Sazky, atd. Nemá smysl srovnávat mravní profil Hušáka versus premiéra Špidly - všude bychom mohli nalézt mnohé známky pokřivení charakteru, vzpoměňme například záznam o Hušákově spolupráci s StB (s krycími jmény Krakonoš či Chapman ...). Není také například jisté, jak by se zachoval Hušák na Špidlově místě nebo naopak.

Každopádně Hušákovy argumenty stojí za zamyšlení, jakkoliv by se nám principielně asi mělo chtít zastat se našeho premiéra proti nevychovanému manažerovi loterijní společnosti. Za Špidlou však zatím není vidět nic, proč bychom ho měli považovat za "našeho" premiéra, natož se ho zastávat. Naopak je za ním spousta lží, nesplněných předvolebních slibů, země postižená nebývalým zadlužením a rekordní mírou nezaměstnanosti, lživá a bohužel úspěšná propaganda pro zbavení se vlastní státnosti. A koneckonců, sám jsem také poměrně znechucen tím, že Špidla ze starosti o možné ohrožení důchodů odmítne podpořit poměrně významnou stavbu v ČR, zato se nerozmýšlí státní kasu ochudit definitivním odepsáním části dluhů Iráku patrně v zájmu ospravedlnění okupace této země. Z této okupace přitom budou týt zase úplně jiné země, nebo spíše mocenské skupiny, jejichž zájmy se nekryjí se zájmy českými.

Sazka pod Hušákovým vedením na druhé straně přece jen dokončila stavbu, v jejíž včasné dokončení téměř nikdo nevěřil. A snad na ní budeme moci být jednou skutečně hrdí, přejme si to - takovéto symboly národní hrdost přece jen občas potřebuje. Ze strany Sazky a jejích manažerů to samozřejmě není žádná pronárodní charita, vše bude proplaceno z loterijí a hazardních her. Za svou činnost šéfové Sazky samozřejmě také pobírají patřičnou mzdu a odměny. Je také možné, že budou zkráceny příspěvky některým sportovním odvětvím.

Přece jen je za činností Sazky v uplynulých letech vidět nějaký konkrétní výsledek. A shodou okolností, pokud vše půjde, jak má, na výsledky této práce budeme moci být všichni hrdí ještě pěknou řádku let. Napsat, že Sazka vytvořila hodnoty pro další generace našeho národa se obávám - zní to až příliš pateticky, ale možná to zas tak úplně od věci není. O Špidlově vládě se to říci nedá. Z výsledků její práce poplynou příštím generace akorát nesnáze a potíže. Kdybychom to chtěli vyjádřit opět příliš pateticky, ale poměrně pravdivě - Špidla budoucím generacím předá jen pot a slzy. Jestli někdy zase prosázím nějaký peníz v nespočetných hrách Sazky, určitě tak učiním s větší radostí, než jakou pociťuji při placení stále vyšších daní na Špidlovu velice sociální a velice vylhanou a pokryteckou politiku.