Dvojí metr

Autor: Národní myšlenka <redakce(at)narmyslenka.cz>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 24. 03. 2004

Mnoho slova a mnoho povyku jsme si v posledních dnech vyslechli z některých sdělovacích prostředků v kauze tří mladíků z Jeseníku, kteří napadli cikánskou rodinu.

Slyšeli jsme i mnoho výtek na adresu soudu, který jim udělil podmíněné tresty. Místopředseda české vlády Mareš prý dokonce požadoval „vysvětlení“ od ministra spravedlnosti!

Nechci posuzovat rozhodnutí soudu v této kauze, neboť k tomu nemám dostatek objektivních informací.

Co však mohu objektivně posoudit, je dvojí metr, se kterým přistupují některé sdělovací prostředky a různí vládní činitelé k jiným kauzám.

Před časem Krajský soud v Hradci Králové postupně zprostil obžaloby dva cikány obžalované z vraždy našeho 16-ti letého syna. Šlo o zákeřnou vraždu spáchanou v Pardubicích z ilegálně držené zbraně. Vražda byla spáchána výstřelem do skupiny mladíků povykujících před domkem obývaným cikány. Nikdo z mladíků tehdy nikoho nenapadl, nic nerozbil, nikdo nebyl obviněn ani z výtržnictví. Přesto cikání stříleli, jediná škoda na domku bylo prostřelené okno – zevnitř!

Ani jeden z pachatelů nebyl odsouzen. Byli zproštěni obžaloby, prý pro nedostatek důkazů!

Tento skandální rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze. Se svojí stížností pro porušení zákona neuspěl v této kauze u Nejvyššího soudu v Brně ani tehdejší ministr spravedlnosti JUDr. Motejl! Vše bylo marné, neboť pachatelé měli tu správnou barvu pleti!

Zřejmě i proto nezaznělo jediné slovo kritiky z jindy tak bdělých sdělovacích prostředků, žádný místopředseda vlády nežádal vysvětlení!

Jedině tehdejší poslanci Parlamentu ČR za SPR-RSČ měli odvahu interpelovat ministry vnitra a spravedlnosti za neuvěřitelné průtahy v celé kauze, která se vlekla neuvěřitelných 8 let! Záměrně, aby po letech nebylo už koho trestat!

Jak se u nás „vyšetřuje“ a „soudí“ vražda spáchaná cikány, když obětí je Čech, dokládají následující fakta:

- pachatelé byli z místa činu propuštěni a opětovně zajištěni až po cca 4 hodinách

- díky tomu nikdy nebyla zajištěna vražedná zbraň - ilegálně držená pistole

- nebylo zajištěno a daktyloskopicky zkoumáno pouzdro zbraně

- nebylo provedeno řádné zdokumentování polohových poměrů při střelbě, nebyla provedena balistická expertíza

- ztratila se prostřelená záclona z okna, odkud padl výstřel

- nebyla vůbec zkoumána věrohodnost výpovědi prvního z obžalovaných, který se ke střelbě doznal a později své přiznání mazaně odvolal

- propuštění tohoto obžalovaného z vyšetřovací vazby dozorovým prokurátorem proběhlo protiprávně – bez rozhodnutí soudu

- totální nechuť obžalovat a soudit oba postupně obviněné za vraždu spáchanou ve spolupachatelství, ačkoliv pro to byla řada důvodů

- nehorázně dlouhé doby zpracování obvinění, obžalob a přípravy soudních líčení (kauza se táhla 8 let)!

- jednoznačný výklad řady důkazů senáty Krajského soudu v Hradci Králové vždy ve prospěch obviněných

Každý soudný člověk jistě uzná, že toto vše nemůže být jen náhoda. Já soudím, že jde o jasný úmysl! Autory výše popsaného vyšetřovacího a soudního paskvilu jsou mjr. Orinič, tehdejší dozorový prokurátor JUDr. Antl a předsedové senátu Krajského soudu v Hradci Králové JUDr. Chládková a JUDr. Reifek. Pevně věřím, že osud jim jejich postup v této kauze oplatí!