Ve jménu betonu

Autor: Karel Doležal <(at)>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 08. 05. 2002

Praha - Flora: Zdárně pokračují práce na výstavbě obchodního komplexu v prostranství přímo sousedícím s Olšanskými hřbitovy. Tak by mohla vypadat jedna z tiskových zpráv, čas od času vyskytnuvších se v některém z našich deníků.

Před pár dny jsem do oněch míst zabloudil i já a nedalo mi, abych se tam pořádně neporozlédl. Předně jsem jsem šel obhlédnout stavbu přímo z místa pietního, z Olšanských hřbitovů. Jaké bylo moje zděšení. Stavba 150x50x20 metrů se přímo vkliňuje do obdélného půdorysu hřbitova, a její zdi se téměř dotýkají z jedné strany zdi hřbitovní.

Zapřemýšlel jsem, v čí hlavě se tento nápad (na umístění stavby zde) vůbec mohl zrodit. Ale ještě víc mne zajímá, co je to za lidi, kteří mají příslušná ražítka a celé to povolili? Koncepčně a urbanisticky to absolutně nazapadá do zástavby okolních Vinohrad. O narušení pietního klidu místa posledního odpočinku, na které se teď bude leckdo dívat z bezprostředního okolí z mnohametrové výšky, ani nemluvě. Kdo si někdy chtěl postavit garáž, nebo třeba jenom vydlaždičkovat byt, ví, o čem mluvím. Všechno je problém, jeden úředník se odvolává na druhého, tisíc razítek, moře času... Jak je vidět, jde všechno, když se chce. Běží o to, proč se chce. Je to vcelku jednoduché, řeč je o vydělávání peněz. Když přestavovala Pojišťovna své sídlo a našly se přitom kostry, spustilo několik menšinových skupinek řev, že se tím narušuje klid zemřelých. Možná. A tady, kde jde o řádný hřbitov, nota bene takového významu? Tipněte si, odkud je investor. Myslím, že toto betonové monstrum nemá na tomto místě co dělat. Jakmile by se kompetence v této oblasti dostaly ke mě, byla by, bez ohledu na finance, na daném místě zas tráva a stomy.