Jednej s nimi, jak si zaslouží

Autor: Milan Špinka <milanspinka(at)yahoo.com>, Téma: Z domova, Vydáno dne: 02. 02. 2001

Přijdeš domů, sedneš do křesla a zapneš televizi. Přidáváš zvuk a grafické znázornění jeho síly překrývá velkou část tvé obrazovky, takže až po chvíli zjistíš, že se na ní děje cosi neobvyklého. Měly by tam teď běžet zprávy, místo nich však za obvyklou sestavou dvou redaktorů teď stojí skupina neznámých lidí. Snad jsi to už několikrát viděl, matně vzpomínáš na záznamy mluvčích teroristických skupin, čtoucích svá prohlášení, podporováni skupinou zamaskovaných ozbrojenců na pozadí.

Leč nenech se mýlit - je to opravdu Česká televize a její vzbouření zaměstnanci, zpravodajci a publicisté, tvůrci a interpreti málem goebbelsovské propagandy, ničící a hanobící nepohodlné. Snad bys na klopách jejich kabátů čekal placky s hákovými kříži, tentokrát však lidi pohrdající zákony spojuje znak dvou stužek, kupodivu ve stejných barvách jak ty prokleté placky. Hnědá se spíjí na obrazovce s rudou a výsledkem je ohavná páchnoucí břečka.

Mluví o demokracii, mluví o svobodě slova, ovšem o svobodě slova podle svých představ. I nadále chtějí volně napadat a likvidovat české občany podle starého úřednického požadavku „nehodící se škrtněte“. I nadále se jim chce překrucovat a přetvářet zahraniční zprávy podle toho, jak potřebují. I ty, milý televizní diváku, si jistě na leccos vzpomeneš. Pamatuješ se ještě, když tvé známé z dob dovolených na Jadranu přetvářely rakety agresora v krvavou drť i s jejich dětmi, zatímco ti tebou placená televize prezentovala usměvavého plejboje tvrdícího, že ve vilové čtvrti Bělehradu došlo jen k vedlejším škodám? Viděl jsi pořad, kde jakýsi redaktůrek zcela bezskrupulózně zaměnil dvě slovíčka nacionalismus a nacismus jen proto, aby pošpinil jisté občanské sdružení? Vzpomínáš si na štvanici proti konzervativnímu církevnímu aktivistovi, obviněnému z toho, že jakéhosi mladého člověka přinutil k sebevraždě? Pamatuješ si na vysokého činitele katolické církve, obviněného televizí z napomáhání sexuálnímu zneužívání, dodnes ovšem nepotvrzenému? Co na tom, že policie tato obvinění nepotvrdila či přímo vyvrátila, škoda se už stala, ti lidé jsou očerněni a žádný soudní rozsudek je už nikdy před očima nevědoucí veřejnosti plně neočistí. Ptám se proč? Kdo má zájem na překrucování informací, na likvidaci nepohodlných institucí a osob?

Pachatel neznámý, vyšetřování pokračuje. Známe však ty, kdo špinavou práci provedli. Jsou to zpravodajci a publicisté České televize, vystupující dnes jako ochránci a stateční zachránci objektivity zpravodajství, objektivity ve svém podání ovšem. Podle ducha zákona na ně dost možná smíš na ulici plivat, jenže zákon sám hovoří ve skutečnosti jinak. Podle jakéhosi jeho pofidérního ducha totiž smějí jednat jen ti, kdo z výšky svého postavení ujídají každý měsíc část tvého platu, ve své povýšenosti pohrdají zákony a předpisy a naivně si myslí, že na ně nikdy nemůže dojít. Ty jsi jen jejich pouhý sponzor, pro tebe platí docela jiná pravidla.

Musíš jednat jinak, podle práva, ale i to ti dává široké možnosti ukázat televizním zpravodajcům, co si o nich myslíš. V případě kontaktu s nimi je třeba vyjadřovat pohrdání, musíš jim stále připomínat jejich poklesky. Vymysli si tisíc vtipných narážek, ptej se na barvu Rumlova spodního prádla, na bouřlivé noci s rozvernými politiky, zesměšňuj je. Pozbyli právo ptát se na tvůj názor, stejně jako na názor jakéhokoliv jiného čestného člověka, už dávno před nynějším konfliktem, natož nyní, kdy zcela pohrdli zákonem. Nemysli si, že o tobě v případě tvého kladného přístupu budou referovat objektivně. To už pochopili i pravicovější parlamentní politici a buď si jist, že budou jednat stejně. V čistě účelovém a zcela neoficiálním spojenectví s nimi je nutno vystavět vysokou zeď nepřístupnosti, v důsledku zcela ničící snahu o jakoukoli zpravodajskou činnost. Vzbouření redaktoři zpravodajství totiž musí zjistit, že jim už zbývá jen jedna jediná cesta. Na pracovní úřad.